Podniková chata na Vranovské přehradě

< zpět

Pokud využijete naši nabídku ubytování na naší podnikové chatě, jistě přijmete také několik zajímavých tipů na aktivity či výlet v okolí Vranovské přehrady:

Vranovská přehrada
Rozlohou desátá největší přehradní nádrž v České republice s délkou cca 30km postavená na řece Dyji ve 30. letech dvacátého století nabízí široké možnosti rekreačního využití, jak pro koupání, rybaření tak i pro sport. Písčité pláže s pozvolným vstupem do vody, půjčovny loděk a šlapadel, sportovní hřiště, tobogán a další atrakce.

Lodní doprava
V roce 2006 byla na Vranovské přehradě obnovena lodní doprava, která zajišťuje pravidelnými linkami dopravu v úseku Vranov-hráz až Chmelnice dlouhém 17,5km – přístaviště Chmelnice se nachází nedaleko naší podnikové chaty.
Další informace k lodní dopravě: www.lodnidopravavranov.cz, www.oldvranov.cz

NP Podyjí a NP Thayatal
Národní park Podyjí s rozlohou 63km čtverečních je jediným moravským národním parkem. NP Podyjí se rozkládá podél řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem v délce cca 40km. Jedná se o teméř neobydlené, nejzachovalejší a nejméně dotčené říční údolí v Česku, paradoxně také díky existenci hraničního pásma v 50.-80. letech. Na rakouské straně na něj navazuje Národní park Thayatal vyhlášený roku 2000, jehož správa sídlí v městečku Hardegg v těsné blízkosti státní hranice, kde je možno navštívit stejnojmenný hrad.
Internetové stránky národních parků: www.nppodyji, www.np-thayatal.at

Hrad Bítov
Hrad Bítov s první písemnou zmínkou o něm z roku 1061 se tyčí nad Vranovskou přehradou nedaleko soutoku říčky Želetavky s Dyjí. V průběhu historie byl hrad několikrát přestavován. V interiéru hradu je možné shlédnout hodnotné sbírky obrazů i početné zoologické sbírky. Stejnojmenná obec Bítov, původně významné poddanské městečko, byla z velké části zatopena při výstavbě Vranovské přehrady, kdy byl takzvaný Nový Bítov vystavěn v místě bývalé obory.
Internetové stránky hradu: www.hradbitov.cz

Zámek Vranov nad Dyjí
Národní kulturní památka Státní zámek Vranov nad Dyjí byl jako pohraniční hrad vystavěn v jedenáctém století na skalním ostrohu nad řekou Dyjí, po ničivém požáru v sedmnástém století byl přestavěn na barokní zámek. V interiérech s bohatou štukovou a malířskou výzdobou je možné shlédnout především sbírky historického vybavení přibližující kulturu zámeckého bydlení osmnáctého a devatenáctého století.
Internetové stránky zámku: www.zamek-vranov.cz

Hrad Cornštejn
Zřícenina gotického hradu Cornštejn z poloviny čtvrnáctého století se nachází na dohled od naší podnikové chaty na protějším břehu Vranovské přehrady. Již v šestnáctém století začal hrad chátrat. Z hradu se do dnešních dnů dochovaly rozsáhlé zříceniny, nejlépe se zachovala bašta na jižní straně a předsunutá věž.
Správcem hradu je Jihomoravské muzeum ve Znojmě: www.znojmuz.cz

< zpět